Kako se proizvodi sojino mlijeko i kako ga napraviti kod kuće
-
Izoliranje sojinog proteina - osnove sojinog mlijeka
Izolirani sojini proteini su čiste bjelančevine koje se vade iz sojinog zrna. Izolat se izvlači iz sojinog brašna tako što se brašno podvrgava najprije kiselim, a zatim lužnatim uvjetima, čime se odstrane suvišne masnoće i ugljikohidrati.
-
Miješanje sastojaka:
Sojin izolat se, zajedno s biljnim uljem, maltodekstrinom, šećerom, mineralima i vitaminima miješa kako bi se dobio željeni napitak sličan kravljem mlijeku. Sojino mlijeko se tvornički izrađuje u tisućama litara odjednom. Prije svega se u filtriranoj vodi otapaju mineralne soli da bi se osigurao željeni sadržaj fosfora, magnezija, kalcija i kalija. Zatim se dodaju vitamin C, niacin, riboflavin, tiamin, vitamin A i vitamin B12. Smjesa se kompletira dodavanjem zaslađivača, maltodekstrina, sojinog izolata i suncokretovog ulja. Vrhunski mikseri osiguravaju da se ovi sastojci dobro međusobno pomiješaju i otope u vodi.
-
Kontrola kvalitete:
Stručno osoblje provodi stroge testove na gotovom napitku u sirovom stanju da se potvrdi ispravan sadržaj svakog hranjivog sastojka.
-
Sterilizacija:
Sirovi napitak je spreman za sterilizaciju na visokim temperaturama, nakon čega se homogenizira da bi se spriječilo odvajanje pojedinih sastojaka u pakiranju. Nakon hlađenja napitak ostaje u steriliziranom spremniku još kratko vrijeme do pakiranja.
-
Pakiranje:
Prilikom pakiranja je važno da svi strojevi, cjevovodi, ventili, kao i sama ambalaža budu sterilni. U tu svrhu se koristi vodikov-peroksid (hidroksid H2O2), koji je vrlo funkcionalan i neotrovan jer se zagrijavanjem, prije punjenja, razlaže na vodu (H2O) i kisik (O2). Kartonska ambalaža se izrađuje od laminata plastike, kartonske ljepenke i aluminija. Ljepenka osigurava čvrstoću kutije dok aluminijska folija čini kutiju vodo i zrako-nepropusnom čime se ujedno sprječava i kontaminacija mikroorganizmima. Sam aluminij je prekriven s dva sloja plastike tako da ne dolazi u kontakt s proizvodom.
A evo kako ga možete napraviti sami kod kuće (uz dobru organiziranost priprema traje oko 45 min):
- Preko noći ostavimo 1/2 kg soje da se namače.
- Ujutro zagrijemo vodu do vrenja te ju, dok je još vruća, miksamo zajedno sa sirovom namočenom sojom u omjeru 2:1 (2 šalice vode na 1 šalicu soje). Što finije izmiksamo smjesu, to ćemo dobiti više mlijeka. Izmiksanu smjesu trebamo procijediti kroz finu tkaninu (npr. kuhinjsku krpu) i iscijediti što je više moguće tekućine.
- Dobiveno mlijeko kasnije treba još termički obraditi kako bi se deaktivirali neprobavljivi enzimi iz soje. To se postiže tako da se mlijeko kuha, uz miješanje da ne zagori, 5-7 minuta nakon vrenja. Ukoliko se pojavi pjena i mlijeko se počne dizati i kipjeti, treba nadodati hladne vode.
- Na kraju bi se trebalo dobiti oko 5 litara sojinog mlijeka.
Ovakvo "domaće" mlijeko ima karakteristični "sojin" okus koji mnogima smeta. Radi poboljšanja okusa može se dodati malo soli, neko sladilo i malo arome, npr. vanilija ili sl.
Napomena: ovako pripremljeno sojino mlijeko nije obogaćeno vitaminima i mineralima kao tvornički proizvedeno mlijeko i ne može se upotrebljavati kao osnova prehrane za malu djecu!
Pripremili: Dr. Roberta Katačić, Tomislav Katačić, ing.
Dodaj novi komentar.
Trenutno nema komentara
Komentari